Totem Tabelalar

Totem tabelalar devasa boyutlardadırlar ve çok uzak noktalardan görülebilmeleri için yapılır. Genelde benzinlik, otel, büyük mağazalar gibi yerlerde kullanılır.

Montaja başlamadan önce Totem Tabelanın monte edileceği yerin yakından ve görülmesi istenen en uzak bölgeden resimleri çekilmelidir.

Çekilen bu resimler bilgisayar ortamına aktarılıp yine aynı ortamdan örnek totem tabelalar yapılır. Totem tabela sistemlerinin maliyeti yüksek olduğu için bilgisayardan birkaç örnek alınarak müşterinin beğenisine sunulmalıdır. Ayrıca yapılacak Totem Tabelalarda işlenilen resim veya yazılar büyük olmalıdır. Aksi halde tabelamız etkili olmayacaktır. Örnek hazırlandıktan sonra müşteri ile görüşülüp hangi totemm tabelanın kullanılacağına müşteri tarafından onay verilmelidir.

Aynı Çatı Tabelalarında olduğu gibi Totem Tabelaların kurulumunu yaparken rüzgar faktörünün iyi hesaplanması için mühendislerden yardım alınmalıdır.

 

Ayrıca tabelamızın konulacak zemininin ölçüleri dikkatli alınıp zeminin sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Gelin şimdi de zemin faktörünü bir örnek ile açıklayalım. Totemimizin şapkasının (reklamın gözükeceği kısım) eni 5 metre, yüksekliği ise 3 metre olsun. Totemin ayak yüksekliğini de 10 metre olarak alalım. Ölçüleri bu şekilde olan bir totem için 3 metreküp bir çukur açmamız ve zemini sağlam bir şekilde kazıp hazırlamamız gerekir. Aynı inşaat temellerindek gibi tabelamızın temelini oluşturuyoruz. Temelin üstüne flanş kısmını da monte ettikten sonra 1 hafta boyunca temelin kuruyup sağlamlaşmasını bekliyoruz. Flanş sistemi dişi ve erkek olmak üzere 2 parçadan oluşur. Erkek kısmı zemine sabitlenir ve dişi kısmı tabela montajı sırasında kaynak ile desteklenir. Verdiğimiz boyutlardaki bir tabela sistemi için ayak çapı en azından 70 cm. olmalıdır.

Ayak ne kadar kalın olursa işiniz o kadar kolaylaşacaktır. En azından 70 cm.’lik bir ayak montajı size tabelada ışık sistemi arızası olduğunda kolayca tamir etmenizi sağlayacaktır. Eğer böyle bir boşluk bırakmazsınız ışık sistemlerindeki arızayı düzeltmek için tabelanın kafa kısmını sökmeniz, işlem bitince de sökülen brandayı tekrar germeniz gerekecektir. Totemde bulunan tüm parçaları boyamayı ve antipas uygulamayı unutmayınız.

Totemimizi çift taraflı ışıklı bir totem olarak üretmek istersek ışıklı vinil kullanmak en mantıklı seçim olacaktır. Vinilimizin baskısı yapıldıktan sonra kasa uygulamasının hazırlığına geçelim. 50mm. x 50mm. x 2mm ölçüsünde yada daha yüksek bir ölçüde demir karkasınız 300cm. x 500 cm ebatlarında hazırlayıp ışık sistemlerine geçelim. Işık sistemi için florasan veya spot sistemleri kullanılabilir. Metal halindeki bir ışık sistemi kullanılacak ise her biri 500 W’lık köşelere gelecek şekilde 4 adet ışık işinizi görecektir.

Florasan ile aydınlatma size pahalıya patlayabilir. Verdiğimiz ölçülerde bir tabela için ortalama 75 florasan kullanılmaktadır. Bu florasanların 1 adeti bile arızalandığında bunu değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden Fikir İxir olarak size projektör gibi ışık sistemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Germe tekniği olarak ise alüminyum aparatlarla germe tekniği yapmanızı öneririz. Bu germe tekniği ile tabelanız maliyeti artmasına karşın zımba ile germeden çok daha sağlam olacaktır.

Bahsedilen germe tekniğine uygun olarak kasamızı oluşturuyoruz. Tabelamız için yapılması gerekn vinil germe işlemini atöyenizde uygulayabilirsiniz. Daha sonra montaj yapılacak yere malzemelerimizi alıp gidiyoruz. Montaj için bu ağırlıkları kaldırabilecek bir vinç kullanmaya özen gösterin. Aksi halde montaj sırasında istenmeyen kazalara hatta ölümlere bile neden olunacaktır.

Vinç operatörünün de bu tip işlerde tecrübeli olmasına dikkat ediniz. Montaj için ise tabelamızın ayaklarını flanşımızın erkek kısımlarına monte ediyoruz. Daha sonra tabelamızın kafa kısmını vince tabelanın tam ortasından olacak şekilde kaynatıyoruz ve yerleştirme işlemine geçiyoruz.

Flanş sistemine yerleştirildiğinden emin olduktan sonra vinci tabelamızdan ayırabiliriz. Daha sonra ise gerekli elektrik tesisatları ve ışıklandırma sistemlerini bağlayıp tabelamızı kullanıma uygun hale getirmiş oluruz. Fikir İxir olarak her türlü sorunuzu bize site üzerinden danışabilir, yapılan tabelalarınızın resimlerini çekip bize referans olarak gönderebilirsiniz.