Işıklı Tabela Sistemleri

Işıklı tabela sistemleri adı altında birkaç çeşit ışıklandırma ile yapılmış tabela sistemi vardır. Aydınlatma ürünler Işıklı tabela sistemlerinde çok fazladır. Zemin malzemesi olarak da kullanılan malzeme türleri de çok çeşitlidir. 20 yıl öncesine kadar ışıklı sistemler demir karkasa sabitlenmiş pleksi plakaların içinden aydınlatma verilmesiyle sağlanıyordu. Demir karkas, demir profillerden oluşur ve çeşitli ölçüleri (10mm x 10mm, 20mm x 20mm, 30mm x 30mm, 40mm gibi) vardır. Uzunluklar 6 metre olan bu profillerin kalınlıkları da çeşitlidir. Gelin şimdi de ışıklı sistemlerin çeşitlerine bakalım.

 

Pleksi Glass (Pleksiglas) Işıklı Tabela

 

En önemli özelliği ışık geçirgenliği olan Pleksi Glass malzemesinin çeşitli kalınlıkları ve renkleri mevcuttur. Reklamın ölçüsüne göre tabela kalınlığı seçilmelidir. Örneğin 1,5 metrekare malzemeler için 3 mm kalınlık ya da 5 mm kalınlık tercih edilebilir.

Fakat 1,5 metrekareden büyük malzemeler için 5 mm. ile 8 mm. kalınlığındaki malzemeler tercih edilmelidir. Eğer gereken ölçülerden az kalınlıkta malzeme kullanırsak tabela deformasyona uğrayacak en sonunda düşme riski ile karşı karşıya kalacaktır.
Daha sonra Pleksi Glass malzememizin ışık geçirgenliğinin tam olup olmadığına bakmalıyız. Çünkü Işıklı Tabelalarda homojen ışık geçirgenliği olmasına tabelamızın fark edilmesi açısından dikkat edilmelidir.

Maalesef ki bazı çalışmalarda maliyeti düşük tutmak adına doğru Pleksi Glass tercihleri yapılmıyor. Beyaz renkte kullanılan Pleksi Glass malzemeler zamanla çizikler oluşturmaya veya deformasyona yol açıyor. Bu yüzden tabelanızın ışık geçirgenliğini ürünü almadan önce kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

İşlem yapılacak baskınızda beyaz renk yok ise sadece diğer renkler (kırmızı, sarı, mavi vb.) renkler kullanılmışsa ve logo, yazı gibi eklentiler yok ise muhakkak Pleksi Glass’ınızı orijinal renginde isteyiniz. Bu reklamınızın görünürlüğünü arttıracaktır. Eğer logo var ise Folyonuzun Transluscent Folyo olmasına özen gösteriniz. Bu folyo tipi ışığı geçirgen olarak üretilmiştir fakat dezavantajı gündüz, ışıklı ortamlarda baskının daha koyu gözükmesidir. Ancak akşam gibi ışıksız ortamlarda size en iyi sonucu verecek folyo Transluscent Folyo’dur.