İSTANBUL REKLAM, İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ

Bu Yönetmeliğin amacı; İstanbul İl sınırları içerisindeki reklam, ilan, tanıtım uygulamaları ve benzerlerini düzenlemek, bu uygulamaların yol açabileceği görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak suretiyle kent estetiğine katkıda bulunmak ve bu işleri yapan gerçek/tüzel kişilerle, kamu kurum ve kuruluşlarının uymak zorunda bulundukları esasları belirlemektir.

Bu yönetmelik Araç Giydirme uygulamasını yapmadan önce, şehrin estetiğine katkıda bulunulması, görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması ve reklam, ilan, tanıtım ve benzeri uygulamaları düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır. Yönetmeliğe bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul İlan ve Reklam Yönetmeliği

Araç Giydirme Yasal İşlemler

Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logo, reklam görseli, adres, telefon ve bunun gibi diğer öğeleri dijital ortamda tasarlamanız gerekmektedir. Bu tasarımları A4 Dosya Kağıdı üzerine renkli çıktı alarak bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesine gidip reklam vergisini ödemelisiniz. Ödeyeceğiniz bu vergi her yıl tekrar ödenmelidir. Vergi bedeli aracınızın üzerine uygulayacağınız reklamın metrekaresi kadardır. Metrekare başına ödemeniz gereken miktar belediyelere göre değişmektedir.

Dosya kağıdına renkli çıktı alınmasının sebebi ise Araç Giydirme işleminin ne kadarında reklam barındıracağınızın ispatı olmasıdır. Renkli çıktıyı belediye de, araç muayene istasyonu da isteyecektir. Yatırdığınız vergiye dair alacağınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bütün bu evraklar herhangi bir sorunda belediye veya muayene istasyonları tarafından sizden talep edilebilir.

Aracınızın reklam uygulanmış renkli çıktısını muayene istasyonunda bir görevliye gösterip çalışmanın yasal olup olmadığı hakkında danışmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde görevli memurun siz aracınıza uygulamayı yaptırdıktan sonra muayene esnasında reklamın yasal olmadığını söylemesi durumunda yasalara aykırı bölgeleri sökmeniz gerekecek, bu da size zaman ve para kaybettirecektir.

Araç Giydirmede Yasal Olan Reklam Şekli Nedir ?

Aracın ön kısmının kaplanmasında sorun yoktur. Arka kısmında ise cam kısmı hariç reklam uygulanabilmektedir. Tavan kısmında ve yan kısımlarının cam bölgelerinde uygulama yapılamaz. Araç giydirmenin bölgelere dair kuralları bu şekildedir. Bu kurallara uyulduğu ve reklam vergisi ödendiği takdirde Trafik Polisleri ya da bölgesel muayene istasyonlarıyla herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Araç muayene istasyonuna gittiğinizde aracınızın vergi borcunu kontrol ettirin ve “Borcu Yoktur” ibaresi bulunan makbuzu alın. Ardından herhangi bir özel trafik müşavirliği bürosundan “Ek1 Formu” adı verilen bir evrak alıp müşavire doldurtmalısınız. Bu formu ve borcu yoktur kağıdını dosyanıza koyduktan sonra bizim gibi alanında uzmanlaşmış bir reklam firmasına aracınızı kaplatabilirsiniz. Ardından araç muayene istasyonuna giderek aracınızı onaylatmalı ve evrakınızla birlikte bağlı olduğunuz trafik müdürlüğüne gitmelisiniz.  Dosyalamış olduğunuz evrakları ve araç ruhsatınızı trafik müdürlüğüne vererek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.